A PTE KK Sebészeti Klinika a dunántúli régió legmagasabb szintű sebészeti ellátóhelye. Több mint négyezer fekvő-, és harmincezer fő körüli ambuláns betegforgalmat bonyolít évente. A sebészeti szakma minden profiljával rendelkezik: általános sebészet, mellkassebészet, plasztikai- és égéssebészet, valamint transzplantációs sebészet áll rendelkezésre gyakorlott specialistákkal. Az általános sebészeten belül is kiemelt területük a minimálisan invazív sebészet, az emlősebészet, a gyomor-és nyelőcsősebészet, az epeúti és májsebészet, az endokrinológiai sebészet és a hasnyálmirigy sebészet. Országosan is jelentős az élődonoros vese-átültetési tevékenysége. A plasztikai és égéssebészeti tevékenysége országos feladatokat is ellát, összetett rekonstrukciós eljárásokat végezve. Mellkassebészeti beavatkozásai döntő többségükben minimálisan invazív technikákkal történnek. A klinikán üzemelő többszakmás DaVinci sebészeti robot, a hasi és mellkassebészet területén lát el betegeket. A sebészi társ szakmákkal együttműködve, összetett megoldásokat kívánó elváltozások ellátását is sikeresen végzik. A felsorolt fekvőbeteg ellátást támogató szakambulanciákon kívül, a stomával élők problémáival foglalkozó járóbeteg rendelés is elérhető. A betegek gyorsabb felépülését az adott esetben már a műtétek előtt elkezdett és utána folytatott, gyógytornász és dietetikus részvételével zajló kiegészítő kezelések segítik.
A PTE KK Sebészeti Klinika profiljai
Coloproctologiai profil
A Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinikáján nagy hagyományokra tekint vissza a vastagbél-, végbél sebészet, valamint a proctologia is. A coloproctologiai profil a coloproctologia valamennyi nominált területét felöleli (benignus colorectalis elváltozások, daganatos kórképek, gyulladásos bélbetegségek, benignus proctologia, funkcionalis proctologiai kórképek). A profilhoz sorolható messze a legnagyobb onkológiai, a leggyakoribb akut ellátást igénylő beteganyag, a legnagyobb ambuláns forgalom, ezzel is jelentős tudományos és oktatási szerepet vállalva, valamint széles együttműködést biztosítva a társszakmák felé. A kor evidenciáinak, elvárásainak megfelelően a beavatkozások klinikánkon 2008 óta igen széles, és egyre bővülő körben laparoscopos háttérrel folynak. Az egyetemek közötti hazai illetve nemzetközi együttműködés keretében az utóbbi pár évben részt vettünk colorectalis betegeknél orális bélelőkészítés vs. antibiotikum adását vizsgáló, colorectalis betegeken végzett laparotomiák sebészi fertőzéseit vizsgáló, valamint a transanalis rectum resectiok szakmai ajánlását megfogalmazó munkacsoportokban. A legszélesebb körű klinikák közötti együttműködés keretében munkacsoportunk rész vesz különböző társszakmák munkájának hétköznapi rutin tevékenységének támogatásában, valamint számos tudományos projekt közös megvalósításában:
• nőgyógyászat (mélyen infiltráló endometriosis kezelése, kiterjedt medencei tumoros folyamatok kezelése, szülési sérülések kezelése, oktatási tevékenység
• gasztroenterológia (daganatos betegségek kezelése, IBD kezelése, IBD kapcsolt tudományos kutatás, diverticulosis kezelése, funkcionális betegségek kezelése, funkcionális betegségekkel kapcsolatos tudományos kutatás, oktatási tevékenység)
• urológia (kiterjedt medencei tumoros folyamatok, kiterjedt medencei tumoros folyamatokkal kapcsolatos tudományos kutatás, retroperitonealis tumorok, funkcionális betegségek kezelés)
• onkológia (daganatos betegségek kezelése, daganatos betegségekkel kapcsolatos tudományos kutatás, oktatási tevékenység)
• radiológia (diagnosztikai eljárások, daganatos betegségek kezelése, daganatos betegségekkel kapcsolatos tudományos kutatás, intervenciós radiológia, funkcionális betegségek kezelése, oktatási tevékenység)
• pathológia (daganatos betegségekkel kapcsolatos tudományos kutatás)
• neurológia/idegsebészet (funkcionális betegségek kezelése)
• gyermeksebészet (IBD sebészet)
• elméleti intézetek (oktatási tevékenység).
Endocrin sebészeti profil
A Sebészeti Klinika a belső elválasztású mirigyek modern sebészi ellátásában a régió vezető intézete. Az I. sz. Belgyógyászati Klinika Endocrinológiai munkacsoportjával együttműködve ezeknek a betegségeknek a legújabb módszerekkel történő kivizsgálása, előkészítése, műtétje és az azt követő utógondozás is egy intézményben történik.
A pajzsmirigy jó és rosszindulatú megbetegedéseit teljes spektrumában operáljuk, beleértve a mellkasba terjedő elváltozásokat is. A mellékpajzsmirigy hormontermelő elváltozásait adott esetben gyors, műtét alatti hormon meghatározás, illetve izotopós jelölést követő detektoros azonosítás alkalmazásával kezeljük eredményesen. A mellékvese elváltozásait akár hormonálisan aktív, akár inaktív folyamatot tekintve a minimálisan invazív laparoszkópos eljárással operáljuk. Nagy méretű térfoglalások esetén a kézzel asszisztált laparoszkópos sebészet vagy a nyitott műtéti megoldás is szerepel műtéti palettánkon.
Égéssebészeti profil
Égéssebészeti osztályunk 2015 óta végez III. progresszivitású szintű égéssebészeti ellátást regionális centrumként a Sebészeti Klinika részeként. Jelenleg 3 égés- és plasztikai sebész szakorvosunk és 11 nővérünk segítségével végezzük égéssérült betegeink járóbeteg- és fekvőbeteg ellátását. Osztályunkon 6 ágy működik, emellett külön kötöző- és fürdető helyiség áll rendelkezésünkre. Gyógyítási tevékenységünk során a magas szintű égéssebészeti ellátás mellett külön figyelmet fordítunk gyógytornász és pszichológus kolléga bevonásával a betegeink testi-lelki rehabilitációjára.
Felső gasztrointesztinális (nyelőcső, gyomor) sebészeti profil
Klinikánkon Horváth Örs Péter Professzor Úr hagyományait követve a felső tápcsatornai műtétek teljes palettája megtalálható. Minden területen, legyen szó a nyelőcső jóindulatú vagy rosszindulatú megbetegedésiről a minimál invazív eljárások és a hagyományos nyitott műtétek egyaránt megtalálhatóak. Magyarországon ezen a területen vezető centrumként működünk és ebből kifolyólag mindenhonnan érkeznek hozzánk betegek ellátásra. Plasztikai sebész segítségével pedig az ország egyedüli centrumaként végzünk speciális nyelőcső rekonstrukciós műtéteket. Természetesen a sikerhez elengedhetetlen, hogy a betegek ápolása, műtéti ellátása is professzionális szinten működjön, melyhez magasan képzett ápolói és műtői gárda áll rendelkezésünkre. A folyamatos és magas szintű klinikai kutatómunka gyümölcseként több új műtéti eljárást, és egyéb terápiát vezettünk be a mindennapi gyakorlatba. Legyen szó neoadjuváns onkológiai kezelésekről, prehabilitációról, perioperatív táplálásterápiáról, vagy műtéttechnikai újításokról, szövődmények endoszkópos ellátásáról mindenben élen járunk. Szoros kapcsolatunk az onkológia, radiológia, gasztroenterológia, patológia, aneszteziológia szakemberivel és intézeteivel, akikkel mindenben szorosan együttműködünk. Ennek köszönhetően több hazai és nemzetközi kapcsolat jött létre, melyek a tudományos együttműködéseken túl segítik a fiatal kollégáink külföldi, vagy más hazai centrumokban történő tapasztalatszerzését.
Mellkassebészeti profil
A hagyományos mellkasi feltárások mellett 2012-ben vezettük be az endoszkópos lebenyeltávolító műtéteket onkológiai és nem onkológiai betegeknél, mely jelenleg az osztály fő sebészeti profilját jelenti. Hazai viszonylatban elsők között végeztünk intubálatlan betegen tüdőreszekciós műtétet. 2014-től a Pulmonológiai Tanszékkel és az Orvosi Képalkotó Klinikával együttműködve magas kockázatú betegek low dose CT vizsgálati protokollját vezettük be, mely jelenleg az országos HUNCHEST szűrőporogram egyik fontos eleme. 2020-tól elülső mellkasfali deformációk kezelésében 3D tervező technológiát vezettünk be külső ipari partner bevonásával.
Alapkutatási munkában a különböző klinikai kórképek hátterében álló élettani, anatómiai és biokémiai változások monitorozását vizsgáljuk, illetve a klinikai kórfolyamatok lehetséges módosítását célozzuk. Prof Dr. Reglődi Dóra és Dr. Tamás Andrea munkacsoportjával, a PTE Anatómiai Intézetének kutatóival állatkísérletes és a klinikai vizsgálatokat végeztünk a PACAP különböző kórállapotokban játszott szerepét vizsgálva. Prof. Dr Pongrácz Judit munkacsoportjával a droghasználat mellkassebészeti vonatkozásit vizsgáltuk.
2014 óta együttműködünk az Európai Mellkassebészeti Társaság (ESTS) adatrögzítő munkacsoportjával, az együttműködés során betegbiztonsági kiértékelés mellett lehetőségünk nyílt a terápiás útvonalak szervezésének modernizálására is.
Pancreas sebészeti profil
Az 1980-as évek végétől emelkedett meg jelentősen a klinikán végzett pancreas műtétek száma, jelenleg évente kb. 50 hasnyálmirigy operáció történik. A teljes spektrumot ellátjuk, leggyakoribb azonban a tumor miatti Whipple műtét. A regionalis lymphadenectomia rutinszerűen része a daganatos beavatkozásoknak, illetve szükség esetén multivisceralis resectiót végzünk, időnként ércsonkolással kiegészítve. Az eredmények maximálisan megfelelnek a centrumokkal szembeni elvárásoknak (operatív mortalitás 1,3%). A krónikus pancreatitis miatti beavatkozások száma az utóbbi időben lecsökkent, ilyenkor a szervmegtartó, ún. duodenum-megtartásos pancreasfej resectiót részesítjük előnyben.
Akut pancreatitisben - köszönhetően a megváltozott kezelési stratégia eredményességének - csak elvétve kényszerülünk sebészi megoldásra. Ugyancsak ritkák a traumás pancreas sérülések miatti műtétek. A folyamatos továbbképzést segítette a közel 40 éve fennálló kapcsolat Prof. Dr. Markus Büchlerrel, aki mindegy 20 évig vezette a heidelbergi Sebészeti Klinikát és akinél a profilvezető, Kelemen Dezső professzor hosszabb időt (összesen 2 évet) töltött el ösztöndíjasként. Újabban létesült szakmai kapcsolat a bécsi Sebészeti Klinika vezetőjével, Oliver Strobel professzorral, akinél tapasztalatcserén vett részt a pécsi munkacsoport. A gyógyítás mellett elméleti kutatások is folynak, így pl. a PTE ÁOK Anatómiai Intézetéből Dr. Reglődi Dóra professzor asszonnyal együttműködve (PACAP és receptorainak szerepe pancreas betegségekben). Emellett a Magyar Hasnyálmirigy Munkacsoport tagjaiként és nemzetközi konszenzus konferencia résztvevőjeként is történtek klinikai kutatások, melyekből publikációk születtek. A profilvezető által kidolgozott és bevezetett innovációknak köszönhetően a posztoperatív szövődmények, legfőképpen a klinikailag jelentős pancreasfistula gyakorisága nemzetközi mércével nézve is kedvező szintre csökkent (7%). Az utánpótlást három munkatárs képezi, valamennyien adjunktusi rangban vannak és rendelkeznek PhD fokozattal. A profilvezető az MTA doktora. Összefoglalva tehát, a szakmai és tudományos eredményesség, valamint a megfelelő utánpótlás azt biztosítja, hogy a pécsi pancreas profil a jövőben is az ország egyik kiemelkedő pancreas sebészeti centruma maradjon.
Robotsebészeti profil
Büszkén mondhatjuk, hogy Magyarország első, nem fővárosi és egyben legszélesebb profillal rendelkező interdiszciplináris robotsebészeti központja jött létre 2022-ben Pécsett. (Sebészet/Mellkassebészet/Urológia/Nőgyógyászat/Fül-Orr-Gégészet) Jelenleg ezen munkacsoport tagjaiként mellkassebészeti, coloproctológiai, felső tápcsatornai és máj/epeutak/hasnyálmirigy betegségeinek ellátást végezzük. Nagy büszkeségünk, hogy Szalai Gábor és Szántó Zalán doktorok itt végezték Magyarország első robot-asszisztált mellkassebészeti műtétét, de itt történtek hazánkban az első jóindulatú nyelőcsőbetegségek (achalasia, reflux betegség, rekeszsérv) miatti robot asszisztált műtétek. Ezen felül minden területen büszkén mondhatjuk, hogy az onkológiai indikációk esetén rendszeresen és kiváló eredmények mellett végzünk műtéteket robot asszisztált módon, így biztosítva betegeinknek a világon jelenleg legmagasabb szintű technika jelentette előnyöket. Ebben segítségünkre van az Európában jelenleg elérhető legmodernebb robotsebészeti rendszer: egy duál konzolos Da Vinci Xi rendszer, melyhez hazánkban egyedül álló módon a konzolból működtethető és a rendszerbe integrált műtőasztal és egy, az oktatást és gyakorlást szolgáló szimulátor is tartozik. A sikeres ellátás zálogaként speciálisan és magas szinten képzett aneszteziológiai és műtő személyzet segíti munkánkat. A mindennapi gyógyító ellátás mellett az egyetem, és időnként külföldi partnerek intézeteivel kooperálva részt veszünk a graduális és posztgraduális képzésben és természetesen a kutatómunkában is. Terveink szerint a közeljövőben a jelenleg asszisztensi feladatokat ellátó kollégáink is konzolsebészeti képzésben részesülnek és így tovább bővül lelkes csapatunk.
Transzplantációs profil
Klinikánkon 1993. óta végzünk veseátültetést agyhalott donorból. 1998-ban honosítottuk meg hazai környezetben a kombinált vese és hasnyálmirigy átültetést. 1998-ban kezdtük meg élő donoros programunkat. Ennek keretében 2000-ben mi vezettük be a hazai gyakorlatban a kézzel asszisztált laparoszkópos donor vese eltávolítást. Napjainkban minden hazai vese transzplantációs centrumban ezt a módszert használják. Centrumunk Baranya, Somogy, Tolna és Zala megye lakosságát látja el vese átültetés tekintetében, de jelentős számú beteg kerül várólistánkra területen kívülről is. Az egymillió lakosra számolt vese átültetések tekintetében az elmúlt 10 évben folyamatos vezető szerepet töltünk be országosan. 2022. óta az élő donoros veseátültetési aktivitásunk meghaladja a 10 esetet egymillió lakosra számolva. Ilyen mértékű aktivitást még egyetlen hazai centrum sem tudott produkálni.
Bejelentkezés, időpont kérés a 72/536-000 telefonszám hívása után (7.00-9.00, ill. 14.00-15.00 óra között):
Rendelési idő:
Sebészeti Klinika Általános Sebészet I.
Hétfőtől-Péntekig: 7:00-15:00
A rendelésre a Járóbeteg Irányítási Rendszerben is lehet időpontot foglalni.
Sebészeti Klinika Általános Sebészet II.
Hétfő, Kedd, Szerda, Péntek: 9:00-14:00
A rendelésre a Járóbeteg Irányítási Rendszerben is lehet időpontot foglalni.
Sebészeti Klinika Általános Sebészet III.
Hétfő, Péntek: 9:00-14:00
Kedd: 9:00-13:00, 9:00-14:00
A rendelésre a Járóbeteg Irányítási Rendszerben is lehet időpontot foglalni.
Sebészeti Klinika Égéssebészet
Hétfőtől-Péntekig: 9:00-12:00
Sebészeti Klinika Gasztroenterológia I., II.
Szerda: 9:00-14:00
Sebészeti Klinika Mellkassebészet I.
Csütörtök, Péntek: 9:00-14:00
Sebészeti Klinika Mellkassebészet II.
Csütörtök: 9:00-14:00
Sebészeti Klinika Onkológia
Csütörtök: 9:00-15.00
Sebészeti Klinika Plasztikai Sebészet
Hétfő, Kedd, Péntek: 9:00-14:00
Sebészeti Klinika Plasztikai Sebészet
Kedd, Péntek: 9:00-14:00
Sebészeti Klinika Transzplantáció
Hétfő, Csütörtök: 7:00-14:00
Szerda: 9:00-15:00
A fekvőbeteg osztályok elérhetősége a 72/536-000 telefonszám hívása után: