A KLINIKA FELADATAI
GYÓGYÍTÁS
Az immunológia és reumatológia ellátási körébe tartozó kötőszöveti betegségek (más néven szisztémás autoimmun betegségek) olyan speciális kórképek, amelyek keretében több szervrendszer együttes megbetegedése fordul elő. Emiatt speciális (itt az egyetemen már kialakított) konzíliáriusi hálózat és több szakma speciális vizsgálati lehetőségei szükségesek az ellátáshoz. Mindezen feladatokat a klinika III-as progresszivitási szinten végzi.
1. Immunológiai tekintetében kiemelten kötőszöveti betegségekkel, szisztémás autoimmun kórképekkel, illetve ezen betegségek elő fázis kórképeivel foglalkozunk: rheumatoid arthritis, scleroderma (szisztémás sclerosis), lupus, dermato-polymyositis, szisztémás vasculitis, Sjögren szindróma, kevert kötőszöveti betegség, nem differenciált collagenosis, Raynaud szindróma.
2. Reumatológia tekintetében gyulladásos mozgásszervi betegségek és egyéb akut reumatológiai kórképek ellátása a feladatunk. Ide tartozik a már fentebb említett rheumatoid arthritis, illetve minden korai ízületi gyulladás ellátás („korai arthritis” ambulancia), valamint a seronegatív spondylarthritis (spondylitis ankylopoetica /Bechterew kór/, arthritis psoriatica, gyulladásos bélbetegséghez társuló arthritis, reaktív arthritis).
Klinikánk biológiai terápia adására kijelölt reumatológiai centrum. Számos biológiai terápiás gyógyszer adását végezzük. Feladatunk a biológiai terápiára szoruló rheumatoid arthritises, Bechterew betegségben szenvedő, illetve arthritis psoriaticás betegek megfelelő diagnosztizálása és kezelése, mely a késői jelentős dizabilitást megelőzi, vagy legalábbis jelentős mértékben csökkenti.
- A köszvény (és egyéb kristály arthropathia), illetve egyéb ritka ízületi gyulladásokkal járó kórképek (polymyalgia rheumatica, stb.).
- Egyéb akut reumatológiai kórképek ellátása
- Osteoporosis
- Minden egyéb, a gyulladásos reumatológiai, illetve a konzervatív reumatológia tárgykörébe tartozó eset konzultálása.
3. A Korai Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály elsődleges feladata a PTE aktív osztályainak, mint a traumatológiai, érsebészeti, ortopédiai és reumatológiai-immunológiai betegek ellátása. Döntően elsőbbségi rehabilitációs ellátás a feladata, azaz valamely akut eseményt követően maximum 3 hónapon belül nyújtja az ellátást – de valójában a betegek többsége (több mint 85 %-a) közvetlenül az aktív osztályról kerül felvételre.
Amint a fentiekből is látszik, hangsúlyozottan az aktív ellátás a feladatunk.
A klinika sürgősségi ellátást nem végez, a sürgősségi eset ellátása a területileg illetékes sürgősségi ellátó centrum feladata. Az adott centrummal való konzultációt követően kerülhet sor, indokolt esetben a beteg klinikára való átvételére.
KONZÍLIÁRUSI FELADAT
Az egyetem Klinikai Központjába tartozó társ klinikák részére konzíliáriusi feladatok ellátását végezzük. A társ klinikák munkatársai a klinika szakorvosait telefonon értesítik a kérésről és a beteginformatikai rendszerben (e-Medsolution) konzílium kérést adnak fel, melyet 24 órán belül teljesítünk - osztályon fekvő beteg esetében. Amennyiben a beteg nem súlyos állapotú és szállítható, akkor a konzíliumot adó orvos klinikánk ambulanciáján végzi el a beteg vizsgálatát, majd írásos szakvéleményt, ambuláns leletet ad a beteginformatikai rendszerben (e-Medsolution).
Ha a beteg állapota nem engedi meg szállítását, akkor a konzíliumot adó kolléga az adott klinikára utazik és ott, a betegágy mellett vizsgálja meg a beteget, ez esetben is írásos véleményt ad. A felkért konzíliárus szakorvos lehetőség szerint a kezelőorvossal szóban is megbeszéli az esetet és a vizsgálatok eredményei alapján együttes döntést hoz a beteggel kapcsolatos további teendőkről (pl. terápia, beavatkozás). A külső konzíliumos beosztás megtalálható a titkárságon, a diszpécsernél és az ambulancián.
A Korai Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály felvétel előtti szakkonzíliumot ad más klinikákra, hogy a beteg rehabilitációs ellátásra alkalmas-e, együtt tud-e működni a szakdolgozó személyzettel terápia közben. Másrészt a konzílium célja lehet segédeszköz ellátás, vagy gyógyszer, illetve fizioterápia, osztályos kezelés, házibeteg szakápolás javaslata is.
OKTATÁSI FELADAT
A klinika oktatási feladata két részből áll. Egyrészt graduális, másrészt postgraduális oktatást is végzünk. A graduális oktatás az egyetem orvosi karára járó medikusok oktatása magyar, angol és német nyelven történik. Az immunológiai és reumatológia tantárgy oktatása graduális képzés keretén belül 14 előadásban, valamint kötelezően választható kurzus keretében történik, melyeket magyar, angol és német nyelvű hallgatók részére tartunk. Az előadások tematikája a klinika honlapján elérhető az orvostanhallgatók számára. Magyar és angol, valamint német nyelvből minden csoport számára két hetente 2x45 perces gyakorlati órákat tartunk. A magyar, német és angol tannyelvű oktatás oktatás-vezetője meghatározott. A gyakorlati oktatások kis csoportokban történnek – maximalizáltuk az egy oktatóhoz tartozó hallgatók létszámát 13 főben, így hatékonyabban lehet a betegvizsgálat lépéseit oktatni. Bevezettük a szimulációs gyakorlatokat (MediSkill Labor) is. A gyakorlati foglalkozások többi része a klinika kórtermeiben és beteg vizsgáló helyiségeiben történnek. A gyakorlati foglalkozások alatt a beteg kikérdezése, anamnézis felvétel, a fizikális betegvizsgálat megtanítása történik, az egyes betegek eseteinek részletes megbeszélése során a hallgatók az egyes betegségek kivizsgálásának és kezelésének gyakorlati menetét sajátíthatják el. A tantermi előadások során szemléltető diák, klinikai fotók vetítése történik a hozzájuk tartozó elméleti ismeretek összefoglalásán túl.
Szakdolgozói és ápolói szinten is végzünk oktatást és biztosítunk gyakorlati helyet, mind a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar, mind pedig a Pécsi Tudományegyetem Szociális és Egészségügyi Szakképző Iskola tanulói számára a fekvő- és járóbeteg ellátásunkban. Ezen felül ápolástan gyakorlatra érkeznek hozzánk a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar hallgatói is. A gyakorlatok koordinálását részlegenként a gyakorlatvezető kollégák végzik és dokumentálják.
A dolgozóink tudásának folyamatos fejlesztése érdekében az Ápolásszakmai igazgatóhelyettes a vezető kollégákkal egyeztetve és az ő segítségükkel belső előadásokat tart, akár orvoskollégákat is felkérve előadónak.
KUTATÁSI FELADAT
Az egyetemi élet három oldalának egyike a kutatás. Ez összefonódik azonban a gyógyítással és az oktatással is: a klinika beteganyaga jelenti kutatásaink fő bázisát, melynek tapasztalatait visszafordítjuk a gyógyításba, az egyes diagnosztikus és terápiás sémák alkalmazásába. Klinikánk területe, a reumatológia ugyanis egy nagyon egyedi gonddal küzd: nincsenek sem diagnosztikus, sem kezelési protokollok, maximum finanszírozási protokollokat követünk – helyenként kényszerből.
A nemzetközi társaságok is ajánlásokat fogalmaznak meg, hogy az egyes kezelési sémákat kinél és mikor javasolt bevezetni. Ezért nagyon fontos a kutatás szerepe a hétköznapi klinikai életben: közvetlen haszna van a mindennapi gyakorlatban. Ennek megfelelően a kutatásaink fő területe a szisztémás autoimmun kórképek diagnosztikája, prognosztikája, túlélési adatainak vizsgálata. Ezen belül is az úgynevezett non-invazív eljárásokat vizsgáljuk első sorban: ezen vizsgálatokat lehet nagyobb számban, a beteg életminőségének és egészségi állapotának veszélyeztetése nélkül többször ismételni, így a beteg állapotát folyamatosan követni, így a hosszútávú kimenetelt megbecsülni. Az elmúlt években a legtöbb közleményünk a szisztémás szklerózissal volt kapcsolatos, de az utóbbi időszakban szélesítettük palettánkat, a szisztémás lupusz eritematózusz és a rheumatoid arthritisz irányú kutatásokba is belefogtunk.
Kutatási feladatunk a gyógyításhoz és az oktatáshoz hasonlóan többszintű. Első lépés az, amit a fentiek tartalmaznak: klinikánk munkatársainak saját kutatási tevékenysége. A következő szint az egyetemünk más intézeteivel való kollaboráció.
A Klinika rövid története:
1995 augusztusában 20 ággyal elindította működését a II. sz. Belgyógyászati Klinika részeként (az Irgalmasok utcájában, majd a 1998 nyarától a Pacsirta utcai épületben) az Immunológiai Osztály Dr. Czirják László vezetésével.
2002. 07.01.: megnyitotta kapuit a már önálló Immunológiai és Reumatológiai Klinika az Irgalmas Rend épületében. A Klinika alapító igazgatója Prof. Dr. Czirják László lett.
Fél évvel a 2002 júliusi indulást követően 22 reumatológiai ágyat kapott a klinika, így immár két osztályon 42 ágy várta a betegeket.
2007. augusztus végén ismét költözni kellett, ezúttal a volt Honvéd Kórház területére, amit akkor már az egyetemi integráció következtében Akác utcai Klinikai Tömbnek hívtak.
Az újabb mérföldkő a 2016-os év volt, amikor is december elsején megnyitotta kapuit a Korai Aktív Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály 20 fekvőbeteg ággyal és a hozzá tartozó ambuláns kapacitással.
2019. májusában Klinikánkon igazgató váltás történt: Prof. Dr. Czirják Lászlót Dr. Kumánovics Gábor tanár úr váltotta.